עמק יזרעאל: גילוי ארכיאולוגי מפתיע של מקווה מרשים בן 2,000 שנה


26 Jul
26Julכל החדשות בקליק אחד !


יועתק בשלמותו לקיבוץ חנתון

המקווה שנמצא במרחק של פחות מקילומטר מחנתון, יועתק ללב הקיבוץ 

שתפו > 

עמק יזרעאל: גילוי ארכיאולוגי מפתיע של מקווה מרשים בן 2,000 שנה יועתק בשלמותו לקיבוץ חנתון

המקווה שנמצא במרחק של פחות מקילומטר מחנתון, יועתק ללב הקיבוץ בניסיון לשמר שיח בין דורי בין עברה העתיק והיהודי של הגליל, להווה המודרני


לאחרונה נחשף גילוי מפתיע של מקווה מרשים בן 2,000 שנה במרחק של פחות מקילומטר מקיבוץ חנתון. הגילוי הוא חלק מחפירה שנעשתה באתר הארכיאולוגי של חנתון בשנת 2019, הממוקם צפונית לצומת יפתחאל ודרומית-מערבית לתל חנתון. החפירה נערכה לקראת סלילת כביש חדש שיתחבר ממזרח עם כביש 79.

אולי גם זה יעניין אותך :

משרד החינוך מחזיר להורים ולתלמידים את כספי פולין

כללית מפחיתה את תעריפי הביטוח המשלים החל מ- 1.9.2020

לקראת חלוקת מענקי הקורונה - בביטוח הלאומי מזהירים מניסיון עוקץ

מקווה הינו מבנה המאפשר טבילה במים שיכול להיות טבעי (מעיין) או בנוי על ידי אדם.  טבילה של כל הגוף הינה חלק מהותי מחוויה דתית המוזכרת בתנ"ך ומתוארת בפירוט רב בתלמוד. מדובר במנהג עתיק וייחודי המתקיים באותה צורה כבר 2,000 שנה. 

קהילת חנתון מעוניינת לשמר את העבר, להתחבר להווה ולחלום על העתיד. על כן, היא הציבה לעצמה מטרה להציל את המקווה העתיק מהריסה, על ידי בניית הכביש המתוכנן שמתרחשת בימים אלו. הם יעשו זאת באמצעות העברת הפריט הארכאולוגי החשוב הזה, ללב קיבוצם. בכך הם מעוניינים ליצור שיח בין דורי בין עברה העתיק והיהודי של הגליל, להווה המודרני.

המקום המיועד להצבת המקווה הינו סמוך למרכז שמיא ביישוב: מקווה פעיל וליברלי המושך מבקרים מישראל ומהעולם. החיבור בין העבר להווה יביא לידי ביטוי את המסורות היהודיות בגליל.

בשיתוף פעולה עם רשות העתיקות ובתמיכתה של המועצה האזורית עמק יזרעאל, תוכניתם היא להקים פארק ארכאולוגי, המשלב גת יין עתיקה שנחשפה בחנתון לצד ממצאים שונים שרשות העתיקות הסכימה להלוות להם, לטובת הצבתם בפארק. מקום זה יהפוך למרחב חינוכי המשרת את הסביבה ומבקרים מכל רחבי העולם.

התוכנית כוללת הוצאתו של המקווה מאבן הסלע בו היא חצובה, הרמתו והעברתו כיחידה אחת, למיקום הצמוד למקווה של חנתון. הפעולה תבוצע בשיטה שתשמור על המבנה העתיק וכן תאפשר לאנשים לבקר את המקווה בצורה בטוחה.

מסביב למקווה העתיק ייבנה פארק ארכאולוגי - חינוכי, בו למבקרים תהיה הזדמנות ללכת על שבילים, בינות צמחייה יפיפייה וללמוד על התגליות הארכאולוגיות החשובות שנמצאו במרחב הגליל.

לפרטים נוספים ותרומות למיזם: 054-3133718 או באתר https://www.jewcer.org/project/savethemikveh388889

 נטו העמקים והגליל - עוד חדשות בעמק יזרעאל 

   עדכוני  החדשות והאירועים


מצטרפים לדף הפייסבוק של נטו העמקים ונשארים מעודכנים כל הזמן  


  חשבנו שיעניין אותך גם : 


משהו קטן וטוב

הבלוגים -טור ודעה 

 רק מעשים טובים   ח"כ אופיר כץ בהצעת חוק


אוכלים שותים

כושר ותזונה

מתכוני קיץ

הקיץ שומרים על בריאות הגוף!

לייף סטייל 

צרכנות 

טיפים , כתבות ,מוצרים חדשים .

כל מה שחדש על המדף