בריאות :אבחון הפרעת קשב וריכוז: מבדק מוקסו במרכז רפואי מרום עפולה


03 May
03May

 בריאות
כל החדשות בקליק אחד !


הפרעת קשב וריכוז עלולה לפגוע קשות בילדים, סטודנטים ולעתים גם מבוגרים, 

אבחון הפרעת קשב וריכוז: מבדק מוקסו במרכז רפואי מרום עפולה

הפרעת קשב וריכוז עלולה לפגוע קשות בילדים, סטודנטים ולעתים גם מבוגרים, אשר לא מאובחנים ולכן לא מקבלים סיוע ועזרה בקשיים עימם מתמודדים . מבדק מוקסו הינו מבדק ממוחשב, מתקדם וקצר, במימון הביטוחים המשלימים של קופות החולים, שמסייע מאוד בהליך האבחון של הפרעת הקשב והריכוז.

מאת: רחל פרץ עו"ס ומומחית בתחום מבדקי קשב וריכוז MOXO

לעתים "הסיפור" מתחיל בתלונה של הגננת או המורה, על כך שהילד מפריע, מתקשה לבצע משימות ובאופן כללי לא מרוכז. לעתים המצב נגרר למשך שנים - ודווקא כשמתבגרים, מגלים שכל החיים הייתה שם בעיה, שלא אובחנה ולכן גם לא טופלה.

 

הפרעות קשב וריכוז שכיחות ביותר בעולם בן-זמננו - ובפרט בחברה הישראלית, שאנחנו חלק ממנה. לא רק ילדים, אלא גם סטודנטים ואנשים מבוגרים - מרגישים שהם חלק מקבוצת אנשים שמתקשה בביצוע משימות שונות, בלימודים ובעבודה. לעתים המאמץ הוא בריכוז ובדיוק. לעתים המאמץ הוא בזיכרון הפרטים. ולעתים המאמץ הוא במלחמה בלתי פוסקת עם הסחות הדעת.


מה ניתן לעשות, כשאנחנו חושדים שיש לנו או לילדנו בעיית קשב וריכוז? כיצד ניתן להפוך את החיים ליותר קלים?

 

ראשית, לשמוח שסביבנו קיימים כל האמצעים האבחוניים והטיפוליים לסייע לאותו אדם לעבור בהצלחה את משוכות הפרעות הקשב - ולהשיג את התנאים הנדרשים לביצוע אופטימלי של פעולות שונות. 

 

מהי הפרעת קשב וריכוז?

 

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה שבאה לידי ביטוי בקשיים ביצועיים. לרוב, ניתן לזהות אותה כבר בגיל הגן - ולאתר ילד שמתקשה לבצע מטלות, להתרכז בפעולות ולעמוד בדרישות של מערכת החינוך. 

מכאן, שלרוב האבחון הראשוני להפרעות קשב מתבצע כאשר נכנסים למערכות סביבה חדשות - כמו, למשל, מעבר לגן או לבית הספר, תחילת לימודים באוניברסיטה. כמובן שגם אדם מבוגר שנכנס למקום עבודה חדש, יכול להיתקל בקושי - ולגשת לאבחון.  

כיצד מתבטאת הפרעת קשב וריכוז?

בגילאי הילדות המוקדמת, נזהה ילד שלא מצליח לשבת בשקט. למשל: במהלך שעת משחק או ציור. לעתים קרובות, ילד עם הפרעת קשב יתקשה לשבת לאורך זמן - ויתחיל להתנועע, לזוז ולהסתובב. נושא נוסף הוא ההתארגנות לקראת יציאה - ומעבר למקום אחר. למשל: כאשר כל הילדים צריכים להתארגן ולמצוא את הנעליים והתיקים שלהם, ילד עם הפרעת קשב יתקשה בביצוע הפעולות הפשוטות (כביכול) הללו, בזמן קצר. כמו כן ישנם ילדים שהם יותר חולמניים, הראש מלא במחשבות והם לא מצליחים לעמוד בקצב של כלל הילדים.

כיצד מאבחנים הפרעת קשב וריכוז?

הפרעת קשב וריכוז יכולה להתבטא בהקשרים שונים - ולכן מבדק "מוקסו" (MOXO) להפרעות קשב וריכוז, מאבחן באמצעות ארבעה מדדים שונים. 

המדד הראשון: הקשב. מדובר על איתור הגירוי, הערכה נכונה לפעולה שנדרש לבצע - ותגובה מדויקת למשימה. אדם שסובל מהפרעת קשב, לרוב לא ישים לב לפרטים ספציפיים, ייראה לא ממוקד במשימה (ואפילו מנותק) - ולא יקלוט עד הסוף את ההוראות.

המדד השני: התזמון. מדד זה בודק את היכולת להגיב בצורה נכונה, בזמן שמוקצב למשימה. אדם שסובל מהפרעת קשב וריכוז יכול להעריך את המשימה בצורה בלתי מותאמת לזמן שהיא באמת דורשת. כלומר: אם נידרש להגיב בצורה מהירה ומידית למשימה או הוראה, לעתים קרובות יש קושי לעמוד בלוח זמנים.

המדד השלישי: אימפולסיביות. מדד זה מבטא מצב שהאדם פועל לפני שהוא לקח בחשבון את כל הפרמטרים החשובים במשימה - ולא תמיד מפעיל את שיקול הדעת עד הסוף. למשל: ילד אימפולסיבי יכול להגיע למעבר חציה - וקודם כל לרוץ. הוא מתקשה ביכולת הסבלנות - "לספור עד עשר".

המדד הרביעי: היפראקטיביות. מדד זה מעריך את הקושי בוויסות ההתנהגות; ואת הצורך בעיסוק נוסף, תוך כדי ביצוע המשימה. מדד זה בודק את מצב הגוף, שזז כל הזמן בחוסר שקט - וצריך להיות כל הזמן בפעילות מתמדת נוספת. לא פעם, נזהה אנשים בעלי הפרעת קשב וריכוז, שמתפקדים הרבה יותר טוב - כשהם מתופפים על השולחן.

איך אדע אם אני סובל מהפרעת קשב וריכוז?

חשוב לציין כי בנוגע לכל אחד מהמדדים האלה, כל אדם מכיר ומרגיש על עצמו - בצורה כזאת או אחרת. לכן, להצליח לאבחן הפרעת קשב וריכוז זה אתגר לא פשוט. מבדק המוקסו  מבוסס על מחקר ומדדים אובייקטיבים והינו כלי מסייע מאוד משמעותי וחשוב בתהליך האבחון.

כמו כן, לעתים קרובות המבדק יגלה שלאדם יש בעיה רק באחד או בשניים מהמדדים - ולא בכולם, מה שמסייע בהמשך להעניק לו את הטיפול המתאים ביותר, לסוג ההפרעה הספציפי שלו.

איך מתבצע אבחון "מוקסו" להפרעת קשב וריכוז?

מדובר על מבדק קצר, ממוחשב ואובייקטיבי. המחולק לשני חלקים. חלק ראשון הילד או המבוגר מבצעים את המבדק הממוחשב ללא ריטלין -. משך המבדק - 15 דקות לילד ו-18 דקות למבוגר. חלק שני מבוצע לאחר שנלקח כדור ריטלין (לפעמים בהמלצת הרופא המטפל, המבדק השני מתבצע לאחר לקיחת טיפול תרופתי אחר) והינו זהה במדויק למבדק הראשון.

תוך כדי המבדק, נכנסים בכוונה "מסיחי דעת" חזותיים ושמיעתיים - קולות של סירנה שמפריע באמצע המשימה, תמונות שקופצת למסך ועוד. בעצם, המבדק מנסה לדמות מצב של ילד שיושב בכיתה ורעשים והפרעות שונות נכנסים לו לטווח הראיה והשמיעה ומקשים עליו את הריכוז הקשב. מבדק זה מתאים לילדים מגיל 6 - ועד לקשישים. 

היתרון של מבדק ממוחשב, לעומת מבדק אנושי, הוא האובייקטיביות המהימנה שלו. לא מדובר על פרשנות, אלא על תוצאות ניטרליות. מהימנות המבדק עומדת על 90% - והנתונים ממנו עולים באופן בהיר וברור, ממש כמו תוצאות של בדיקות דם.

מה עושים אחרי שמקבלים את תוצאות המבדק?

לאחר המבדק, חובה לגשת לאיש מקצוע המוכר כמומחה לאבחון בהפרעת קשב וריכוז- נוירולוג, פסיכיאטר או רופא ילדים שעבר התמחות מיוחדת בתחום.

הרופא המומחה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז, בהתאם לתוצאות האבחון הממוחשב ונתונים נוספים, יבנה תכנית טיפולית מדויקת. 

האם המבדק מסובסד על ידי קופות החולים?

מבדק "מוקסו" מוכר ומסובסד על ידי קופות החולים, באמצעות השירותים המשלימים, , הציבור הרחב יכול להסתייע באבחון זה בעלויות שהינן נמוכות.

לסיכום: כיום מגיעים למבדק "מוקסו" ילדים מלווים בהוריהם, לצד סטודנטים, אנשים מבוגרים ואפילו קשישים בגיל הפנסיה, שמבינים שהם "סוחבים" הפרעת קשב בת שנים - ומעוניינים לאבחן את המצב ולשנות אותו. מבדק זה תורם לאיכות החיים של המטופל - ונועד לסייע לו לקבל את הטיפול הטוב ביותר, להפרעה שלו - ולייצר לו תנאים טובים ללמידה, לעבודה ולריכוז. 

במרום עפולה ניתן גם לאחר האבחון להעזר בטיפולי ריפוי בעיסוק המסייעים בנתינת כלים לילד בהתמודדות עם הקשיים השונים . ההורים או כל בני המשפחה יכולים גם להגיע לטיפולים אצל רויטל קירשברג עו"ס MSW  מטפלת בהפרעות קשב וריכוז ( ADHD) והתנהגות מאתגרת אצל ילדים, מתבגרים ובוגרים מטפלת משפחתית מוסמכת.

רחל פרץ היא עובדת סוציאלית ומומחית למבדק "מוקסו"; מנהלת רשת מכוני "מרום" לאבחון הפרעת קשב וריכוז.   חשבנו שיעניין אותך גם : 

 צרכנות ועסקים

 לייף סטייל

 נשים

 מתכונים ואוכל

הורוסקופ שבועי

עצות וטיפים

דחוק ומשפט משפחה

מספרים ש...