2 דקות קריאה
25 Dec
25Dec

כל החדשות בקליק אחד !

  הטבע בעמקים והגליל 

     הישארו מעודכנים

מסלול טיול בנחל אדמי: בין הקניון הפראי למעיין הנסתר - הפתעות אתגריות בנחל אדמי

שמורת טבע רכס אדמי משמרת את הנופים וערכי הטבע ברמות הבזלת של מזרח הגליל התחתון. ערוץ הנחל עצמו, מתהדר בקניון בזלת מרשים, שרידי אתרים קדומים ושפע של צמחייה מקומית עשירה הייחודית למקום.


נקודת מוצא:
דרך עפר בסימון כחול, מזרחית למושב שדה אילן

נקודת סיום: דרך עפר בסימון כחול, מערבית למושב הזורעים

 

תיאור המסלול

מנקודת החנייה צועדים מזרחה בשביל הרחב שסימונו כחול, ולאחר כחצי קילומטר מגיעים אל ערוצו של נחל אדמי. הדרך תוביל אתכם צפונה בערוץ ותטפס על גדתו הצפונית, ושוב מערבה. מכאן הדרך נמשכת על השביל הכחול בכיוון כללי מזרח, ותביא אתכם אל תל אדמי.

מעבר לעובדה שמראש התל ניבטת תצפית נהדרת לעבר בקעת יבנאל, הרי שכדאי לדעת כי למרות השם "תל", מדובר במקרה זה בגבעה טבעית. סבורים כי כאן הייתה העיר המקראית אדמי הנקב, בתל שרידים קדומים של אותו ישוב שביצורים הקיפו אותו. בין השאר, ארכיאולוגים מצאו כאן מספר שפיפונים – אלו הן אבנים ששימשו לפולחן בידי ימאים ודייגים, שפקדו את הכנרת הסמוכה בתקופת הברונזה הקדומה. למרגלות התל מצויה חורבת אדמי (הקרויה גם חרבת דמין). אלו הם שרידי יישוב מהתקופות הרומית והביזנטית, ששכן בצד דרך החורן שהובילה מעבר הירדן המזרחי לעכו. ומעבר לכל אלו, התל הגבוה (כ-160 מטרים גובהו) הוא נקודת מנוחה מצוינת, גם אם אינכם עייפים.

הדרך מובילה מעל הערוץ ולאורכו עד שהיא יורדת בזהירות בין סלעי בזלת מרשימים, ותיקח אתכם בקניון בזלתי פוטוגני. בהליכה לערוץ הנחל נדרשת חצית מים. כ-600 מטרים מאוחר יותר תגיעו אל האזור שבו נפתח הקניון והנחל זורם. מעיין עין אדמי מוסתר מן העין וסביבו צמחייה טבעית אשר לא מאפשרת כניסה. ניתן לגשת לנחל ולטבול ידיים.

ממשיכים עם השביל הכחול כ-800 מטרים. באזור זה בעונת האביב (פברואר-מרץ) מצויים משטחי פריחה של תורמוס ההרים. ממשיכים וחולפים בשער ברזל ומשם עד הרכב.

אנא הקפידו לא לקטוף או לרמוס את התורמוסים.

 

איך להגיע:

לנקודת המוצא – נוסעים צפונה בכביש 65, חולפים על פני כפר תבור וכ-600 מטרים צפונית לבית קשת פונים ימינה (מזרחה) לכביש צר. הנסיעה לכיוון צפון-מזרח נמשכת כ-3.5 ק"מ. כאשר פוגשים דרך עפר בסימון כחול, פונים אליה ימינה (מזרחה) ומחנים. לנקודת הסיום – נכנסים למושב הזורעים מכביש 7688, חוצים את היישוב ומחנים בחלקו המערבי, בתחילת דרך העפר שסימונה כחול. רכבי שטח יכולים להמשיך מעט יותר פנימה.

אורך המסלול: 8.5 ק"מ

משך המסלול: 4-5 שעות

דרגת קושי ואופי המסלול: מיטיבי לכת, קווי

מוקדי עניין: פריחה, עתיקות, תצפיות נוף, מים (בעונה)