2 דקות קריאה
26 Jan
26Jan

מאבדים את הצפון: כ-45 אלף דונמים של חורש עלו בלהבות מאז תחילת חודש יוני בעקבות ירי הטילים משטח לבנון. ערן היימס מנהל ברט"ג: "כל שטח שנשרף - איתו נשרף גם בית הגידול של חיות הבר והצומח"

רשות הטבע והגנים הודיעה כי מעל 60 אלף דונם נשרפו מתחילת השנה כש- 45 אלף דונם בשבועיים הראשונים של חודש יוני.

לפי נתוני הרשות, המרחבים שסבלו מהנזק הקשה ביותר עד כה הם בגליל העליון ובגולן: כ-30 אלף דונם בגליל העליון וכ-22 אלף דונם נשרפו בשטחי הגולן. כמחצית מהשטח שנשרף נמצא בשמורות הטבע והגנים הלאומיים, ומחצית בשטחים הפתוחים וביערות.

בשבועיים אחרונים, אם התגברות השריפות באזורים נרחבים בצפון הארץ, צוותי הרשות התמודדו עם שריפות מורכבות אשר איימו לא פעם על שמורות הטבע והגנים הלאומיים. בשמורת הטבע יהודיה השריפה הגיעה עד מבואת הכניסה של האתר – אך הצוותים הצליחו לכבות אותה.

בתי גידול של בעלי חיים נשרפו

ערן היימס, מנהל מרחב גליל עליון ברשות הטבע והגנים הסביר על השריפות וההשלכות: "אלפי דונמים נשרפו, אנחנו יודעים שיש שטחים שנשרפו באש בעלת עוצמה חזקה, וכאלה שפחות. בסופו של דבר, כל שטח שנשרף – איתו נשרף גם בית הגידול של חיות הבר והצומח. אנחנו משתדלים להגיע כמה שיותר מהר למוקד השריפה ברגע שהיא מתחילה, אך חשוב להבין שאנו עובדים בשטחים בהם יש נפילות.

לדבריו: "הרשות אחראית על שמורות טבע וגנים לאומיים, ככל שניתן אנחנו גם מסייעים לכב"ה, צה"ל ולארגונים המקבילים בעבודת הכיבוי. כל הארגונים עושים מה שהם יכולים במצב המורכב שנוצר, תוך סיכון עצמי לא קטן בכל שעות היום והלילה. כולנו פועלים במסגרת המגבלות ומנסים לצמצם את זמני ההגעה ובכך לצמצם את הנזק."

מעל 800 דונם: תיעוד מנזקי השריפות בצפון

רשות הטבע והגנים ממשיכה לעקוב גם בשטח וגם באמצעות אמצעי חישה מתקדמים אחר תמונת השריפות בצפון הארץ בפרט וברחבי הארץ בכלל. הרשות מזכירה כי אנו נמצאים בשיאו של גל חום, חל איסור מוחלט על הדלקת אש בשטחים הפתוחים. במידה ונתקלתם בשריפה – התקשרו לגורמי כיבוי והצלה במספר 102. במידה ונתקלתם בחיית בר במצוקה בעקבות שריפה באזורכם – התקשרו למוקד רשות הטבע וגנים במספר 3639*


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.