3 דקות קריאה
26 Jan
26Jan

מאות דונם של מטעי פרי, אגס, תפוח, נקטרינה וכרמי יין עלו באש עקב ירי בלתי פוסק של חיזבאללה. החקלאים המשמשים גם חברי כיתות כוננות השתתפו בכיבוי השריפות

הצפון בוער בשריפות ענק: ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, מדווח כי בעקבות השריפות שפרצו אמש בגליל העליון עקב ירי חיזבאללה, נשרפו כליל מאות דונם של מטעי פרי, "הלחימה בקו העימות מתעצמת מיום ליום, ואנו חוששים לגורל מטעי הפרי והיבול במקרה של המשך ירי ושריפות. על הממשלה להתפקח טרם יהיה מאוחר מדי".

שריפות ענק בקריית שמונה בגלל טילי חיזבאללה |

שריפות ענק בקריית שמונה בגלל טילי חיזבאללה | צילום: David Cohen,Flash90


אילן ליבר, חקלאי ומנהל המטעים בקיבוץ יפתח בגליל העליון, פירט והסביר כי השריפות כילו מעל ל- 220 דונם של מטעי אגס, נקטרינה וכרם יין בקיבוץ. "לצערנו אנו יודעים כי צפויים אירועי ירי נוספים ובעקבותיהם גם שריפות ולכן על כלל הגורמים להיערך לכך כנדרש".

מטעים שרופים

מטעים שרופים צילום: עמית כהן מטע מלכיה

עמית כהן חקלאי ומנהל המטעים בקיבוץ מלכיה בגליל העליון: "אמש חזינו בשריפות הגדולות ביותר מתחילת המלחמה, שהביאו לאובדן עצום לחקלאות ופגיעה קשה בטבע הגלילי, רק בקיבוץ מלכיה נשרפו 30 דונם של מטעי תפוח שכבר לא יקטפו ו- 30 דונם של כרם יין ומעל 4000 דונם שטחי מרעה לבקר. המחזה של פרי שרוף וכרמים עולים באש שוברים את ליבנו, אך עלינו להיות חזקים, כי דרך ארוכה עוד לפנינו, נכבה את האש וננסה להציל את הפרי שנותר למען בטחון המזון של אזרחי ישראל".

האש עדיין בוערת ולא ניתן אפילו לאמוד את הנזק

בלחסן מוסיף: "מטעים רבים נשרפו גם באזור קיבוץ משגב עם, כפר גלעדי, ועוד. החקלאים אשר לא עזבו את האדמות ומשמשים גם כחברי כיתות הכוננות ביישובים, השתתפו בפעילות כיבוי השריפות. בשל האש אשר עדיין דולקת בחלק מהאזורים, לא ניתן להגיע לכל המטעים ולאמוד את הנזק, אך כבר כעת ידוע כי הנזק עצום. זאת בנוסף לאתגרים הקיימים בפני החקלאים מתחילת המלחמה, בהם איסור להיכנס למטעים שהוכרזו שטח צבאי סגור על ידי צה"ל, ומחסור חמור בידיים עובדות. למרות הכל אנו החקלאים נעשה הכל על מנת שנוכל לקטוף ולספק את הפרי הישראלי האיכותי לאזרחי מדינת ישראל".

מיכלי פרי שרופים של קיבוץ כפר גלעדי

מיכלי פרי שרופים של קיבוץ כפר גלעדי צילום: אמיר בכר מנכ"ל אבוקדו גל בחברה לפיתוח הגליל

"כעת מגדלי הפירות בקו העימות עמלים על קטיף הדובדבן, הנקטרינה, האפרסק והמשמש ובהמשך יחלו קטיפי האגס, תפוח, קיווי, מנגו ואחרים. במיוחד בעת הזו על ממשלת ישראל לשים את ענף החקלאות והפיצויים לכלל החקלאים המשמשים כאזרחים-חיילים - בראש סדר העדיפויות, בדרך לשיקום המדינה. לציבור אני קורא- דווקא כעת עליכם לעודד את החקלאים ולקראת חג השבועות לרכוש רק תוצרת ישראלית" מציין בלחסן.


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.