3 דקות קריאה
28 May
28May

  המרכז הרפואי העמק


כל החדשות בקליק אחד !

 ד"ר יחיא מוחמד, מומחה באורתופדיה ובכירורגיה של עמוד השדרה ביחידה לניתוחי גב במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית על ניתוח לתיקון עקמת גבית

העמק' מומחים בטיפול וניתוח עקמת גבית: ד"ר יחיא מוחמד, מומחה באורתופדיה ובכירורגיה של עמוד השדרה ביחידה לניתוחי גב במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית על ניתוח לתיקון עקמת גבית
"ישנם מספר סוגים עיקריים של עקמת", מציין ד"ר יחיא מומחה באורתופדיה ובכירורגיה של עמוד השדרה ביחידה לניתוחי גב במרכז הרפואי העמק. "תהליך העקמת יכול להתחיל בכל גיל, כאשר סוג העקמת הנפוצה מתפתחת בגילאי 10-14. ניתן לאבחן את התפתחות העקמת על ידי בליטה בגב או באי סימטריה שנראה באזורי הכתפיים או האגן. בנוסף במקרים מסוימים, יכולה להתלוות לכך צליעה ברגליים", אומר ד"ר יחיא.
במקרה של פרח בת ה-12, העקמת התגלתה לגמרי במקרה, כאשר פנתה לרופא משפחה לאחר שנפלה והופנתה לאורתופד שזיהה את העקמת והמליץ על המשך טיפול אצל ד"ר יחיא במרכז הרפואי העמק. "עד אותו הרגע שהאורתופד זיהה בעיה לא היינו מודעים לקיומה", סיפרה אמה של פרח. "מלבד עמידה מעט משונה, היא לא התלוננה על שום כאב", הוסיפה.
לדבריו של ד"ר יחיא: "הורים וילדים עלולים להילחץ כשהם שומעים שמדובר בניתוח על מנת לתקן את עיוות. הם חוששים מניתוח, מהחלמה ממושכת והגבלות שימנעו מהילד\ה לעשות פעילויות וספורט ולהתנהל כרגיל. לכן אני רוצה להרגיע את החשש כי למרות שמדובר בניתוח של עמוד השדרה, הבטיחות בו היא גבוהה ביותר. 
במהלך הניתוח אנחנו מקבעים רק חלק קטן מעמוד השדרה, כך שרוב החוליות נותרות ללא קיבוע. בנוסף לכך, התנועתיות של פרק הירך, שממנו מובלות תנועות כמו כיפוף ויישור, לא נפגעת כלל. כך שלמעשה, כיומיים אחרי הניתוח כבר מתהלכים במחלקה וחוזרים לפעילות מלאה ושגרתית לחלוטין עד כחצי שנה לאחר מכן".
בחודש יוני האחרון פרח בת ה-12 עברה בהצלחה את הניתוח שבוצע על ידי ד"ר יחיא וד"ר מיכאל רייכל, רופא בכיר במחלקה האורתופדית ומנהל יחידת גב במרכז הרפואי העמק. "ההחלמה הייתה מהירה והשיפור היה עצום, בהליכה, ביציבות ובעיקר בהרגשה האישית של פרח ואנחנו מודים לצוות המדהים", סיכמה אמה של פרח.

בשונה מפרח, פאטמה, בת 14 מהצפון, כן הרגישה שיש משהו 'מוזר' בצורה של גבה ומבחינה אסתטית המצב הפריע לה והיא פנתה באופן יזום לאורתופד שתחילה החליט על מעקב, אך לאחר מכן המליץ להמשיך טיפול אצל ד"ר יחיא במרכז הרפואי העמק. "לקח שנה עד שהחלטתי לעבור את הניתוח, התלבטתי רבות, אך הזווית של העקמת גדלה ורציתי לתקן זאת גם מבחינה אסתטית", סיפרה פאטמה. "אני שמחה שלבסוף עברתי את הניתוח. ההתאוששות שלי הייתה טובה מאוד ומהירה ממה שחשבתי, ד"ר יחיא והצוות במערך האורתופדי הם הטובים ביותר".
על החשיבות של גילוי מוקדם אומר ד"ר יחיא: "בעזרת גילוי מוקדם נוכל למנוע מהגב להגיע לזווית גדולה ולעיוות משמעותי שיחייב ניתוח. אפשר לטפל תחילה בעזרת פיזיותרפיה, שחייה, חגורת גב וטיפולים נוספים. אני ממשיל את זה לעץ קטן שאפשר להשפיע על הגדילה שלו, אך שהוא גדול קשה יותר לתקן".אולי תרצו לקרוא גם: