התלמידים יפיצו את סיפורי הגבורה בשואה במרחב הציבורי


03 Feb
03Feb

התלמידים יפיצו את סיפורי הגבורה בשואה במרחב הציבורי

תלמידי בית הספר "אורט אורן" נפגשים אחת לשבוע עם ניצולי שואה לשימור הקשר למורשת ולנצחה של סיפורי הניצולים. במסגרת הפרויקט הפיקו התלמידים "כרטיס זיכרון" אותו הם עונדים על צווארם ומפיצים לתושבים הסקרנים את סיפורי הגבורה.  


את יום השואה הבינלאומי ציינו בבית הספר "אורט אורן" במעגלי שיח בין תלמידי החטיבה והתיכון לארבע ניצולות שואה. המפגש המרגש בין תלמידי כיתה י' מופת בבית הספר "אורט אורן" וניצולות השואה, שרה סיגמן, חנה דרעי, זהבה גלנטי וגילה שטרנבג מעפולה התקיים כחלק מתכנית "מחוברים" במסגרתה מקיימים תלמידי בית הספר פעילות התנדבותית בשעות הפנאי שכל כולה מוקדשת לחיזוק ושימור הקשר בין בני הנוער והודר הצעיר לניצולי השואה למורשת ולהנצחה של סיפורי הניצולים. 

במהלך המפגשים הנערכים אחת לשבוע בביתם של הניצולים, משוחחים הצעירים עם הניצולים, משתפים בחוויות ומתייעצים איתם בשלל נושאים ובעיקר מצליחים להפיג להם את רגעי הבדידות. מנגד מעלות הניצולות את סיפורי הגבורה ומסע ההישרדות שעברו עד להגעתן לארץ ישראל ומוסיפות בכל מפגש בקשה קטנה אחת מהתלמידים: "אתם השגרירים של הסיפורים שלנו, תדאגו שלא ישכחו אותנו ואת מה שעברנו, תבטיחו לשמור על מדינתנו כי אין לנו ארץ אחרת".

כדי להיענות לבקשתם של הניצולים, יצאו התלמידים ביוזמה במסגרתה מפיקים התלמידים כרטיס "שומר זיכרון" אותו הם עונדים על צווארם בשעה שהם מבלים במקומות ציבוריים במטרה לעורר סקרנות בקרב הציבור להתעניין בנושא ולחשוף כמה שיותר אנשים לסיפורי הגבורה של ניצולי השואה עימם הם נפגשים. 

לי גל-אבואב, רכזת תכנית "מחוברים" אמרה: "לאחר המפגשים התלמידים משתפים ומספרים כי הם תורמים להם מאוד ומגבירים אצלם תחושות של בגרות אחריות ושליחות. התלמידים מבינים כמה החיים שלהם טובים ויפים לעומת החוויה עברו הניצולים והם מקבלים פרופורציות על החיים". עדי ללום מחנכת כיתה י' מופת הוסיפה: "הפרויקט תורם לשני הצדדים ומסייע לעידוד הטמעה של ערכים של שיתוף, סובלנות, רגישות ותחושה של שליחות ואחריות להעביר את המורשת, להנציח את הסיפורים ולהעלות את המודעות גם במרחב הציבורי רגע לפני לכתם של השרידים האחרונים שחוו את השואה". 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך