5 דקות קריאה
06 Nov
06Nov

כל החדשות בקליק אחד !

  עפולה

מגדל העמק

בית שאן

 נוף הגליל

 טבריה 

 טבעון רמת ישי

קריית שמונה 

 גליל תחתון

  יקנעם

  גליל עליון

מ.א יזרעאל

גליל - גולן


חוויית הגילוי של הקפה היא חלק מכל הכיף ותיקח אתכם למסע חובק עולם בים עשרות סוגים של זנים שונים שניתן לשלב ביניהם. חשוב להקפיד על טריות הקפה, אחסון כראוי יאפשר לכם ליהנות ממנו לאורך זמן

חינוך וקהילה

בריאות

פלילים

כלכלה ונדל"ן

לכל אחד יש את טעמי הקפה האהובים עליו. זאת משום שהקפה הוא משקה נהדר וורסטילי שמכיל בו טעמים, ניחוחות, צבע ומרקם שהם בעלי השפעה אדירה על החושים שלנו. כדי לייצר את הטעם המושלם, מומחים בתחום הקפה מרכיבים שנים שונים יחד כדי להגיע אל התוצאה הרצויה. במאמר זה נביא לפניכם מספר היבטים שהם החשובים ביותר בתחום הקפה.

טעמיו של הקפה

לקפה יש זנים שונים של פולים אשר להם טעם שונה זה מזה. הדבר קורה בהמשך לאזור הגידול של הפולים ולתנאים שבהם גדלו. חלקם מעניקים לקפה את טעמו הבסיסי שניתן לחוש בכל לגימה. זנים אחרים משמשים לא פעם כדי להעניק לו ארומות וטעמים נוספים, שאותם ניתן לחוש רגע לאחר הלגימה הראשונה. לכן, חובבי הקפה המושבעים יאהבו לשתות מספר צירופים זני הקפה המעורבבים יחד. כך מתקבל שילוב הטעמים המושלם. במבחני טעימה מקצועיים של קפה מכנים את טעמו כ"גוון", ואז אפשר להתייחס אליו במושגים של: שוקולדי, ייני, חמצמץ, פיקנטי או מתקתק. כמובן, שכמו בכל חוויה הקשורה למזון ולשתייה – "על טעם ועל ריח אין להתווכח" וכך כל אחד יכול למצוא את השילובים האהובים עליו.  

הקרמה של הקפה

היבט נוסף של הקפה הוא הקרמה. מכונות קפה מקצועיות מייצרות לחץ על הקפה אשר יוצר שכבה דמוית קצף. הקרמה היא זו שמעניקה לקפה שלכם את הטעם האוורירי והכיפי של הלגימה הראשונה. יש מי שחשים בקצה הלשון את טעמי הקפה ובכך מונעים כוויה מחום הקפה אשר עשויה להשפיעה על התחושה של בלוטות הטעם. כמות הקרמה שתיווצר על הקפה קשורה לפולי הקפה הטחונים הטריים ולפי סוג המכונה וחליטתו בטמפרטורה הנכונה.

ה"גוף" של הקפה

מרכיב חשוב נוסף בקפה הוא הסמיכות אשר מכונה "גוף". דוגמה טובה לכך היא בהכנת אספרסו, ישנם סוגים סמיכים יותר וסמיכים פחות. הדבר נובע עקב תגובת זן הקפה לפעולה של החימום. בנוסף, ייתכן כי אותו זן יהיה סמיך פחות או יותר לפי הטמפרטורה של הקפה. זו הסיבה שמחממים או מצננים את כוס הקפה טרם המזיגה. עוד נדבך שמשפיע על גוף הקפה הוא הקלייה שלו. ולכן כדאי להתייעץ עם בתי הקלייה שמהם אתם רוכשים את הפולים לגבי דרגת הקלייה המומלצת. 

הארומה של הקפה

אין כמו ריח של קפה טרי שזה הרגע נטחן. יש מי שאינו מסוגל להתחיל את הבוקר מבלי להריח את הארומה הנפלאה של הקפה. הריח המופץ מן הקפה קשור לזן שלו למקום שבו גדל. לרוב, הזנים אשר מגיעים אלינו הם מהאיים הקריביים, מאפריקה וממרכז אמריקה ניחנים בארומה חזקה, ואלו המגיעים מדרום אמריקה ניחנים בארומה בינונית.

כל הדרך אל כוס הקפה המושלמת

כפי שציינו העדפה של קפה היא עניין מאוד אינדיבידואלי והתהליך של טעימת הקפה הוא זה המאפשר לגלות מהם הטעמים האהובים עליכם ביותר ואילו שילובים בין הזנים השונים ייצרו את הקרמה, הגוף והארומה המושלמים לכוס הקפה שלכם. חוויית הגילוי היא חלק מכל הכיף ותיקח אתכם למסע חובק עולם בים עשרות סוגים של זנים שונים שניתן לשלב ביניהם. חשוב להקפיד על טריות הקפה, אחסון כראוי יאפשר לכם ליהנות ממנו לאורך זמן.

לסיכום, רק אתם יודעים איזה קפה הוא המושלם עבורכם, תוכלו כמובן להתנסות בשילובים חדשים ומעניינים אשר יפתיעו אתכם עם טעמם וניחוחם הנובע ממוצאם. בחרו תמיד בקפה טרי ואיכותי כדי שחווית הטעם לא תתקלקל לכם, כך שתוכלו תמיד ללגום את הלגימה המושלמת שתעשה לכם את כל היום. 
 ולהתעדכן בחדשות

הזעה בבית השחי? כך תישארו יבשים גם בחודשים הלוהטים בשנה

ד"ר עופר לנדאו, מומחה לכירורגיה כללית בכללית אסתטיקה לכתבה >>

בריאות - כללית : מעכשיו תרופות מבית המרקחת באמצעות שליח עד הביתהערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.