3 דקות קריאה
25 Jun
25Jun


כל החדשות בקליק אחד !

  עפולה

מגדל העמק

בית שאן

 נוף הגליל

 טבריה 

 טבעון רמת ישי

קריית שמונה 

 גליל תחתון

  יקנעם

  גליל עליון

מ.א יזרעאל

רמת הגולן

בפעם הרביעית ברציפות, ריבית בנק ישראל נותרה ללא שינוי על 4.75 אחוזים. אך הבנק רמז שבמידה והיציבות בשווקים תימשך והאינפלציה תמשיך לרדת הבנק יוכל להוריד את הריבית בעתיד.

בפעם הרביעית ברציפות, ריבית בנק ישראל נותרה ללא שינוי על 4.75 אחוזים. אך הבנק רמז שבמידה והיציבות בשווקים תימשך והאינפלציה תמשיך לרדת הבנק יוכל להוריד את הריבית בעתיד. המדד המשולב למצב המשק הראה על פגיעה משמעותית בפעילות הכלכלית באוקטובר. אך הנתונים לנובמבר ממשיכים להצביע על התאוששות. סנטימנט החברות בגוש האירו ממשיך להצביע על התכווצות התוצר גם ברבעון הנוכחי, דבר שתומך גם שם בסיום תהליך הורדת הריבית. סך מכירות הבתים הקיימים בארה"ב ברמה הנמוכה ביותר מאז .2010 בניגוד לרוב המדינות המפותחות, ביפן האינפלציה לא מראה סימני התמתנות. דבר התומך בצמצום המדיניות המרחיבה של הבנק.

הריבית לא יורדת....עדיין. כצפוי בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי על 4.75 אחוזים בפעם הרביעית ברציפות (עלייה אחרונה הייתה במאי), כאשר בהודעה לעיתונות הבנק ציין שהפעילות הכלכלית החלה להתאושש, האינפלציה עדיין מעל לגבולות היעד (3.7%), ולמרות הייסוף בשקל עדיין קיימים סיכונים לפיחות שעלולים להשפיע על האינפלציה. יחד עם זאת, בסיכום ההודעה הבנק הדגיש שאם היציבות בשווקים הפיננסים תתבסס והאינפלציה תמשיך לרדת ייתכן שהמדיניות המוניטרית תוכל לתמוך בפעילות הכלכלית (או במילים אחרות תיתכן הורדת ריבית). להערכתנו, בשער החליפין הנוכחי הריבית תתחיל לרדת במהלך הרבעון הראשון בשנה הבאה לאור הצפי שלנו שנראה במקביל את האינפלציה חוזרת לגבולות היעד. יחד עם זאת, אנו מתקשים לראות את בנק ישראל מפחית את הריבית בצורה משמעותית לפני שיהיה ברור שהבנקים המרכזיים הגדולים בעולם יחלו להוריד את הריבית מהחשש לפיחות חד. בנוסף, חטיבת המחקר עדכנה את התחזיות מלפני חודש וחצי (שהייתה להערכתנו יחסית אופטימית). כרגע, הבנק צופה צמיחה של 2.0 אחוזים ב2024- (2.8% בתחזית הקודמת), עם גירעון של כ5- אחוזים בסוף השנה ויחס חוב-לתוצר עולה ל66- אחוזים. להערכתם ריבית בנק ישראל תרד ב1- נקודת אחוז במהלך 2024 (4.0%-3.75%) בדומה להערכתנו. מתגברים הסימנים להתאוששות בפעילות בנובמבר הנתונים לאוקטובר ממשיכים להתפרסם ומראים על פגיעה משמעותית בפעילות, כך המדד המשולב של בנק ישראל רשם ירידה חריגה של 1.1 אחוזים, הירידה החודשית החדה ביותר מאז הסגר הראשון בקורונה. גם נתוני תאונות הדרכים מראים על רמת הפעילות הנמוכה כאשר נרשם שפל של כל הזמנים במספר תאונות הדרכים. 

 יחד עם זאת מתגברים הסימנים להתאוששות בפעילות בנובמבר, כאשר סך הרכישות בכרטיסי אשראי המשיכו לעלות, לצד סקר מצב העסקים של הלמ"ס לנובמבר שהראה על שיפור בהיקף הפעילות של החברות. שיעור העסקים עם תעסוקה גבוהה (מעל ל81%-) המשיך לעלות, ובמחוזות תל אביב והמרכז חלה ירידה משמעותית בשיעור העסקים בתעסוקה מינימלית. בענפי המזון, השירותים, המסחר והפנאי עיקר הפגיעה בנובמבר היא כתוצאה של ירידה בביקושים, אך בענפי התעשייה והבינוי עיקר הפגיעה היא בשל היעדרות ומחסור בעובדים. בשורה התחתונה, ההתאוששות הכלכלית נמשכת בנובמבר אך בקצב איטי ועם שונות בין הענפים השונים. המיתון באירופה נמשך, האינפלציה ביפן עדיין גבוהה ובארה"ב מוכרים פחות בתים. התוצר בגוש האירו התכווץ ברבעון השלישי ונראה שכך יהיה הדבר גם ברבעון הנוכחי, כך לפי מדד מנהלי הרכש הראשוני שמצביע על התכווצות בפעילות. הפרסום לצד נתוני האינפלציה בחודשיים האחרונים מחזקים את ההערכה שלנו שגם בגוש האירו תהליך עליית הריבית הסתיים. עם זאת אנו עוד רחוקים מהורדת הריבית במיוחד שלחצי השכר ביבשת עדיין משמעותיים. הירידה החדה בתשואות האג"ח בארה"ב מחלחלת לריבית על המשכנתאות שעמדה בשבוע האחרון על 7.3 אחוזים (ירידה מכמעט 8% בתחילת החודש). הרמה עדיין מאוד גבוהה והיא ממשיכה למתן את הפעילות, כאשר גם באוקטובר רואים ירידה עקבית במספר מכירות הבתים הקיימים לרמה הנמוכה ביותר מאז .2010 למרות הירידה במספר העסקאות הדבר פחות מחלחל למחירים ברמה הארצית, כאשר מדד מחירי הדירות רשם אף עלייה קלה בחודשים האחרונים.

בניגוד לרוב המדינות המפותחות בהן האינפלציה במגמה ברורה של ירידה, ביפן נרשמה האצה באינפלציה באוקטובר ל3.3- אחוזים בהובלת מחירי התיירות והחשמל (ללא מחירי המזון והאנרגיה היא ירדה ל4.0%-). הפיחות החד בשנתיים האחרונות הוא אחד מהגורמים המובילים לכך לאור המשך המדיניות המרחיבה של הבנק המרכזי. להערכתנו הבנק המרכזי ביפן יחל לצמצם את מדיניותו המרחיבה בשנה הבאה. 

חינוך וקהילה

בריאות

פלילים

כלכלה ונדל"ן 

דרכי התמודדות עם חרדה

מוגש בחסות  - כללית משלימה

אולי יעניין אותך
תוכלו למצוא אותנו גם 
 ולהתעדכן בחדשות
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.