5 דקות קריאה
27 May
27May


מתחילת החודש כבר 19 נדבקו בנגיף קדחת הנילוס המערבי - חשש ששתי נשים נפטרו מהנגיף 

נגיף קדחת הנילוס המערבי ממשיך להתפשט ברחבי הארץ, ומתחילת החודש כבר דווח על 19 שנדבקו בנגיף והזדקקו לאישפוז כאשר שלושה מהם מונשמים. במשרד הבריאות בודקים אם שתי קשישות שנפטרו בסוף השבוע, נשאו את הנגיף שמועבר מעקיצת יתוש הטיגריס האסייתי. אלו סימני המחלה וכך תמנעו מעקיצת היתוש


יתוש הטיגריס האסייתי (צילום: עידו שקדי)יתוש הטיגריס האסייתי (צילום: עידו שקדי)
שתי נשים מבוגרות מפתח תקווה ומראש העין נפטרו (שבת) בבית החולים בילינסון, וקיים חשש משמעותי ששתי הנשים - בנות יותר מ-80 - נדבקו בקדחת מערב הנילוס. תוצאות סופיות של המעבדה טרם הגיעו אך בבית החולים מעריכים בסבירות גבוהה שנדבקו בנגיף.


ביום שישי עדכן משרד הבריאות על 19 ישראלים שנדבקו בנגיף בוודאות, 17 מהם אושפזו ושלושה מהם מונשמים. המספרים ממשיכים לעלות; בבית החולים בילינסון יש חמישה מקרים שטרם אומתו, בהם שתי הנשים שכאמור נפטרו, אדם נוסף מאושפז במצב בינוני ויציב ועוד שני מטופלים שוחררו לבתיהם לאחר שמצבם השתפר.

בבית החולים שיבא טופלו עד כה שישה חולים שנדבקו בנגיף. שלושה מאושפזים, שניים מהם במצב קשה, גברים בשנות ה-70 לחייהם מהרצליה וסביון, ואדם נוסף במצב קל, תושב תל אביב בשנות ה-70 לחייו. שלושה שוחררו - תושבי רמת גן, גבעתיים ויהוד


בבית החולים איכילוב טופלו עד כה שבעה מטופלים שנדבקו בקדחת מערב הנילוס. לפי שעה מאושפזים ארבעה, בהם אחד שמורדם ומצבו קשה. מאושפז נוסף במצב בינוני שנגמל מהרדמה ומהנשמה, אדם נוסף במצב בינוני ומאושפז אחר במצב קל-בינוני. שלושה מטופלים נוספים שוחררו לבתיהם.

מהי מחלת קדחת הנילוס המערבי?

קדחת מערב הנילוס היא מחלה של בעלי חיים המועברת גם לבני אדם (מחלה זואונוטית). נקבת היתוש עלולה להידבק בנגיף קדחת מערב הנילוס בעת מציצת דם (עקיצה) של עופות נגועים ולהעביר את הנגיף בעקיצה לבני אדם. למחלה זו אין חיסון לאדם או תרופה, כמו כן אי אפשר לחסל את כל מיני עופות הבר והעופות הנודדים המעבירים את המחלה. לפיכך הדרך העיקרית לצמצום העברת המחלה לאדם היא על ידי מניעת מפגעי יתושים דרך איתור מקווי מים המאפשרים דגירה וטיפול בהם כמו גם התגוננות מפני עקיצת יתושים.

המחלה בדרך כלל קלה דמויית שפעת, החולפת מאליה.  תקופת הדגירה, מרגע העקיצה ועד להתפתחות סימני המחלה היא 5-21 ימים (בדרך כלל 6 ימים) והמחלה נמשכת, לרוב, 3-6 ימים.

סימני המחלה

  • חום, כאבי ראש, חולשה, כאבי פרקים ושרירים, דלקת בלחמית העין, פריחה ולעיתים בחילות ושלשולים.
  • סיבוכים נדירים אפשריים הם דלקת חדה של המוח או דלקת קרום המוח.
  • לעיתים נדירות מסתיימת המחלה במוות.

כיצד להתגונן בפני עקיצות

יש לנקוט באמצעי ההתגוננות בשעות החשיכה (משקיעת החמה ועד לזריחתה), שהן שעות הפעילות של היתושים. קיימים אמצעים רבים להתגוננות: לבוש ארוך, התקנת רשתות בחלונות ושימוש במאווררים. בנוסף, קיימים גם אמצעים כימיים כגון: תכשירים דוחי יתושים למריחה על הגוף, מלכודות משיכה ופיזור תכשירים בחלל.

עוד בחדשות המרכז הרפואי העמק

ברכות ל-15 רופאי ורופאות המרכז הרפואי העמק שנבחרו עפ"י מגזין פורבס  

מה לעשות אם נעקצתי?

יש לנהוג כבכול עקיצה אחרת. במקרה הצורך ניתן למרוח על מקום העקיצה חומר המרגיע את תחושת הגירוד. במקרה של תגובה אלרגית חריפה או זיהום משני יש לפנות לרופא.
במידה ו-5 עד 21 ימים לאחר העקיצה, מתפתחת מחלת חום דמוית שפעת, יש לגשת לרופא המטפל לצורך אבחון וייעוץ. הזעה בבית השחי? כך תישארו יבשים גם בחודשים הלוהטים בשנה

ד"ר עופר לנדאו, מומחה לכירורגיה כללית בכללית אסתטיקה לכתבה >>


רשת מרפאות כללית סמייל 

מרחיבה את תחום שירותי האסתטיקה הדנטלית המוצעות במרפאותיה בעפולה
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.