.בריאות :להתחסן נגד שפעת בלי לקבל זריקה


18 Nov
18Nov


 המרכז הרפואי העמקכל החדשות בקליק אחד !

פלומיסט הוא חיסון יעיל ובטוח נגד שפעת שניתן בתרסיס לאף. הוא זמין כעת בכללית לילדים בני שנתיים ומעלה ולמבוגרים עד גיל 49. 

שפעת היא מחלה זיהומית שהגורם לה הוא נגיף השפעת (Influenza Virus). 

המחלה באה לידי ביטוי בחום גבוה, בכאבי שרירים, בכאבי ראש, בשיעול, בנזלת, בחולשה ובהרגשה כללית רעה. ביטוייה חריפים יותר מאשר ביטוייה של הצטננות רגילה, והיא עלולה להיות מלוּוה גם בכאבי גרון, בדלקת בלחמיות העיניים ובהגדלה של קשרי הלימפה בצוואר. 

לרוב התסמינים חולפים בתוך שבוע, אבל השפעת עלולה גם להיות מסוכנת לכלל האוכלוסייה, בראש ובראשונה למי שנמצאים בסיכון במיוחד.


"השפעת אינה מחלה נעימה, בלשון המעטה, אך הסיבה העיקרית להתחסנות היא מניעת סיבוכים, תחלואה קשה ותמותה. סיבוכי השפעת מרובים וכוללים: דלקת ריאות, דלקות אוזניים, דלקת המוח (אנצפליטיס), החמרה של מחלת ריאות כרונית קיימת, דלקת של שריר הלב ותסמונת גילאן־ברה. במקרים חמורים עלולה המחלה לגרום לקריסת מערכות ולמוות" מסבירה ד"ר ח'וזימה ח'מאיסי אבו סיביה, מומחית למחלות זיהומיות בכללית מחוז צפון.


ארגון הבריאות העולמי מדווח שמדי שנה מתים בגלל שפעת בין 290 אלף ל־650 אלף בני אדם, וכ־3 מיליון עד 5 מיליון בני אדם סובלים מסיבוכי המחלה. גם בישראל נפטרים עשרות אנשים בשנה משפעת ומסיבוכיה, ובהם גם אנשים צעירים ובריאים. רבים מאוד סובלים מתסמינים קשים של המחלה, המביאה גם לאשפוז. רובם המוחלט של מי שחלו בשפעת קשה ואף נפטרו לא התחסנו נגד שפעת.


פלומיסט הוא תכשיר חיסון שמבוסס על נגיפי שפעת חיים מוחלשים. הוא יעיל ובטוח ומומלץ למטופלים בריאים (ללא מחלות רקע וללא בעיות רפואיות אחרות - פירוט בהמשך) בני שנתיים עד בני 49 שנים. 

בדומה לחיסון בזריקה, גם החיסון בתרסיס מכיל השנה 4 זנים נגד שפעת. 

לדברי ד"ר ח'מאיסי אבו סיביה "חיסון פלומיסט ניתן בצורה של תרסיס לאף, אבל אינו מיועד לשימוש עצמי. אחות היא שמרססת את מנת החיסון לתוך האף. כל מנה כוללת שני ריסוסים - אחד לכל נחיר. בני 9 עד 49 שנים זקוקים למנת חיסון אחת בלבד - גם אם זהו החיסון הראשון שלהם".

עוד בחדשות הבריאות
חדשות אירועים עדכונים

"ילדים בני שנתיים עד 8 שנים שמתחסנים נגד שפעת לראשונה בחייהם זקוקים לשתי מנות חסון במרווח של חודש לפחות בין מנה למנה. לאחר שהושלמו שתי מנות חיסון (אם באותה העונה ואם בעונות נפרדות) די במנת חיסון אחת" מסכם ד"ר יוסף גלושטיין, מומחה ברפואת ילדים ורכז רפואת ילדים בכללית מחוז צפון.


מי לא יכול לקבל פלומיסט?

חיסון פלומיסט בתרסיס אינו מיועד לאוכלוסיות הבאות: 

 • ילדים שטרם מלאו להם שנתיים

 • מבוגרים בני 50 ויותר

 • מי שפיתחו בעבר רגישות־יתר לחיסון נגד שפעת או לרכיבים אחרים שמכיל החיסון 

 • ילדים ומתבגרים בני שנתיים עד גיל 17 שנים שנוטלים אספירין או תרופות המכילות אספירין (מחשש להתפתחות של תסמונת ריי שבאה לידי ביטוי בתסמינים כמו בלבול, חוסר ריכוז, שינויים בהתנהגות, בחילות, הקאות, פרכוסים) 

 • נשים הרות 

 • אנשים הסובלים מדיכוי של מערכת החיסון מסיבה כלשהי או שנמצאים בעיצומו של בירור בנוגע לחסר חיסוני 

 • אנשים שסובלים מצפצופים ב־72 השעות שלפני קבלת החיסון או שקיבלו סטרואידים סיסטמיים או שהזדקקו לטיפול נמרץ בגלל החמרה באסתמה (עם זאת, מי שמקבלים סטרואידים במשאף - בכל מינון - יכולים לקבל חיסון חי מוחלש) 

 • כל מי שסובל ממצב בריאותי שעלול לגרום לאספירציה (מעבר של תוכן הקיבה מהלוע אל דרכי הנשימה) או שעלול לפגוע ביכולת של מערכת הנשימה להתמודד עם הפרשות 

 • כל מי שסובל מדליפה כלשהי של נוזל המוח והשדרה, במיוחד לחללי האף, האוזן והגרון 

 • מי שיש להם שתל שבלולי (שתל קוכליארי) 

 • מי שקיבלו טיפול אנטי נגיפי לשפעת (טמיפלו, זנמיביר) צריכים להמתין 48 שעות לפני שהם יכולים לקבל פלומיסט (כמו כן לא מומלץ ליטול את התרופות האנטי־נגיפיות האלה במהלך השבועיים שלאחר קבלת חיסון חי מוחלש) 

רצוי כי מי שקיבלו חיסון חי מוחלש יימנעו בשבעת הימים שלאחר קבלת החיסון מלבוא במגע עם אנשים שסובלים מדיכוי חמור של מערכת החיסון ונזקקים לסביבה מוגנת.


מהן תופעות הלוואי האפשריות של החיסון בתרסיס?

החיסון החי המוחלש יכול לגרום לתסמינים של שפעת קלה (נזלת או גודש באף, כאב גרון וחום גבוה) בעיקר במהלך שלושת הימים שלאחר מתן המנה. עם זאת יש לזכור כי עדיפים שלושה ימים של מחלה קלה על 7 עד 10 ימים של מחלה חמורה בהרבה שכוללת סיכון משמעותי לסיבוכים - אם לוקים במחלת השפעת עצמה.

  חשבנו שיעניין אותך גם : 

 צרכנות ועסקים

 לייף סטייל

 נשים

 מתכונים ואוכל

טיפים והמלצות

הבלוגים