4 דקות קריאה
16 Jan
16Janכל החדשות בקליק אחד !


שנים הקרובות יושקעו מיליוני שקלים בשיקום אגן הנחל והפיכתו למודל ארצי לפרויקט שיקום אגן נחל

   עמק יזרעאל

    הישארו מעודכנים

ממשיכים בעבודות שיקום אגן נחל ציפורי

בשנים הקרובות יושקעו מיליוני שקלים בשיקום אגן הנחל והפיכתו למודל ארצי לפרויקט שיקום אגן נחל

13 שנים חלפו מאז שהונחו הבולדרים הראשונים לאורך נחל ציפורי, פעולת הצלה על מנת להפסיק את ההרס והוונדליזם שנגרם לנחל על ידי כלי רכב שונים. 

המועצה האזורית עמק יזרעאל בשיתוף עם קק"ל ורשות ניקוז ונחלים קישון, נטעו עצי אלון ובודדו את הנחל בקטע קטן וניסיוני במפגש הנחלים ציפורי ויפתחאל, על מנת לאפשר לתושבים ולמטיילים לצעוד לאורכו בבטחה.

הוחלט על שיקום הנחל באמצעות משאבים מקומיים, לשימור הפרוזדור האקולוגי ואט אט לסלול טיילת נגישה לכל אורכו.

גויסו מיליוני שקלים מ'קרן שטחים פתוחים' לשיקום הנחל ובמקביל, קק"ל הכשירה עשרות ק"מ של סינגלים באגן הנחל, תוך יצירת מבואות וחניונים זמניים.

עם הזמן הפך הנחל למוקד משיכה עבור מאות אלפי מטיילים והחלו גם תופעות לוואי של עומס מטיילים, וונדליזם, פגיעה בשטחים חקלאיים ועוד.

רשות ניקוז ונחלים קישון ונחל ציפורי נבחרו במסגרת קול קורא של 'יד הנדיב', לשמש מודל לפרויקט מוביל ופורץ דרך של שיקום נחל. בהובלת רשות ניקוז ונחלים קישון מתבצע הפרויקט הלאומי לשיקום אגן נחל ציפורי בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים. 

חיים חמי, מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים קישון, אמר: "בימים אלה מובילה רשות ניקוז ונחלים קישון, בשיתוף קרן 'יד הנדיב', את הפרויקט הלאומי לשיקום אגן נחל ציפורי. זהו פרויקט פורץ דרך, חדשני, מורכב ורב-שותפים, שטרם נעשה כמותו בארץ. בסיומו הוא יהפוך למודל לשיקום אגני מקיים לנחלים נוספים בארץ ובעולם. לא רק בארץ עוקבים אחר פעילותנו: נחל ציפורי נבחר להיות חלק מפרויקט דגל של האיחוד האירופי. 

התברכנו בשותפים טובים שמסייעים לשיפור במצבו של הנחל: המועצה האזורית עמק יזרעאל, תושבות ותושבים מהקהילות הסמוכות לנחל, קק"ל, רט"ג ועוד."

לאחרונה, לאחר הליך תכנון ארוך ויסודי, הסתיים שלב התכנון ובקרוב יחלו העבודות בשטח, הפרויקט צפוי להימשך כחמש שנים.

"אחד האתגרים המרכזיים שעומדים לפתחנו הוא שימור החקלאות המסורתית של הכפרים, המושבים והקיבוצים לאורך הנחל. לא עוד בולדרים בודדים שמונחים בצורה זמנית, אלא גדרות מסודרות ושערים, תוך בידוד מאות דונם לצורכי חקלאות", מספר אסי אליה, מנהל אגף איכות הסביבה במועצה.

"בשבועות האחרונים נפגשנו עם חקלאי אלון הגליל והסוללים לתיאומים אחרונים לפני סגירת השבילים לכניסת כלי רכב לאורך הנחלים ציפורי ויפתחאל. פגישות נעימות בשדות הירוקים, תוך שיתוף פעולה יוצא מן הכלל של חקלאי העמק הטובים", הוסיף.

אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, סיכם: "לצד המורכבות בשיקום נחלי העמק, מודל נחל ציפורי מיושם בנחלים רבים אחרים לאורך הקישון, נחל יפעת ובקרוב בנחל טבת, מתחת לבלפוריה. 

גאווה גדולה שעבודנו לשיקום אגן הנחל הופכת למודל בארץ ובעולם. תודה לשותפינו הנפלאים לעשייה – רשות ניקוז ונחלים קישון, רט"ג וקק"ל וחקלאי האזור, על שיתוף הפעולה הפורה לרווחת כל המטיילים והמטיילות באזור הנחל."בריאות :בכללית צפון ממשיכים להתחדש 
,ועכשיו מרפאות 
אורתופדיות לילדים
בריאות :בריא להכיר במחוז צפון בכללית מרפאת טראומה אורתופדית במרכז לרפואה יועצת בעפולה