2 דקות קריאה
02 Mar
02Mar

כל החדשות בקליק אחד !

שכשוך במים הצוננים, פריחות וריחות אביב אוויר! רשות מקרקעי ישראל הייתה שותפה בשיקום ובהנגשת האתר לציבור הרחב. פנינת טבע מרשימה, ובה נחל ובריכות טבעיות לשכשוך ולהתרעננות, מסלול מונגש, מרפסות נוף, גשר עץ החוצה את הנחל ופינות למנוחה, לבילוי ולפיקניק.

שכשוך במים הצוננים, פריחות וריחות אביב אוויר! רשות מקרקעי ישראל הייתה שותפה בשיקום ובהנגשת האתר לציבור הרחב. פנינת טבע מרשימה, ובה נחל ובריכות טבעיות לשכשוך ולהתרעננות, מסלול מונגש, מרפסות נוף, גשר עץ החוצה את הנחל ופינות למנוחה, לבילוי ולפיקניק.

נחל הקיבוצים ותל שוכה הם חלק מפרויקט שיקום, טיפוח והנגשה, שמומן  בחלקו על ידי רשות מקרקעי ישראל,  אשר  הקצתה כמיליון ש"ח למימון פרויקט שיקום אקולוגי של נחל הקיבוצים בפארק המעיינות בעמק המעיינות, באמצעות הקרן לשמירה על שטחים פתוחים בראשה עומד מנהל הרשות, מר ינקי קוינט.

פרויקט שיקום נחל הקיבוצים בוצע בשיתוף רשות הטבע והגנים, מינהלת הפארק ורשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי, וכלל שיקום אקו-הידרולוגי ונופי בנחל, שעיקרו הפרדה בין ערוץ אקולוגי, המעודד החזרת בעלי החיים וצמחים מקומיים, לבין הערוץ המשמש לקליטת קהל המטיילים.

נחל הקיבוצים ותל שוכה – פארק המעיינות 

נחל הקיבוצים הוא אחד היובלים הניזונים משפע המים הבוקעים ממעיינות העמק וזורם בתוך הפארק לאורך כ-1.5 ק"מ ואחר כך מימיו מוזרמים באמות מים לשדות העמק. הנחל קיבל את שמו משום 3 המעיינות המתקבצים לתוכו ונמצא בפארק המעיינות. חלקו המערבי של הנחל מהווה שמורת טבע אקולוגית מוכרזת על הצומח והחי שבתוכו והכניסה למים שם אסורה, ואילו הצד המזרחי פתוח לנופשים ולמטיילים, שם המים כמו בשאר המעיינות הפארק צלולים מאוד, מה שמאפשר את קיומן של אוכלוסיות גדולות של צמחי מים טבולים, בהם קרנן טבוע, הניכר בעליו הגזורים. במקום הוכשרו חניון רחב ידיים, פינות צל ופיקניק. המים הצלולים יוצרים בריכות טבעיות בתוך צמחיית הנחלים וממעל מתנשאים עצי אקליפטוס גבוהי צמרת.
ממערב לבריכת הקיבוצים מצוי הגן הלאומי גן השלושה (הסחנה), ומדרום מתנשא תל שוכה (מצפה השלושה).
תל שוכה הוא מגדל בטון בן 3 קומות שנבנה בשנת 1939 כעמדת הגנה על קיבוץ ניר דוד, לאחר ששלושה חברים מהקיבוץ נקלעו בקרבתו למארב ונרצחו. ניתן לעלות לראש התל וליהנות מתצפית יפה על האזור. בסביבות התל התגלו עדויות מהעבר הפרה היסטורי של המקום בדמותם של כלי צור, מתקנים חצובים בסלע וכלי אבן. באזור נמצאו גם זכוכית וולקנית שמקורה באסיה המעידה על מסחר בחומר היקר ומכך על חשיבות המקום. ממצאים אלה ואחרים מוצגים במוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים תיכונית בגן הלאומי גן השלושה.
לאורך הערוץ האקולוגי נסלל שביל מונגש, מוקמו מרפסות נוף ונבנה גשר עץ המאפשר חציית הנחל – כל אלה על מנת לאפשר לקהל נקודות תצפית אל האזור הטבעי.
צמחיית הגדות באזור נחל הקיבוצים כוללת צמחים כגון כריך שעיר ולוטוס צר עלים הנמצאים בסכנת הכחדה וסמר מרצעני וברומית קצרת שיבולית. בחלק העילי של הנחל נפוצים גם צמחי גדות, כגון קנה סוכר גבוה, פטל קדוש וטיון בשרני. צמחים ייחודיים נוספים צומחים סביב כסמר ימי, אגמון החוף, מכבד הביצות וערידת הביצות צומחים סביב.

איך מגיעים?

נחל הקיבוצים ממוקם לצד "גן השלושה", בפארק המעיינות. במבואה לפארק ישנה חניית נכים. חונים את הרכב ומשם ניתן להגיע לתחילת השביל המונגש באמצעות כסאות גלגלים (דרך של כ-300 מטר) או באמצעות רכב חשמלי מונגש לנכים (אין כניסה לרכבים לתוך הפארק). כמו כן, במבואה לפארק ישנם שירותים מונגשים לנכים.

בוויז: "פארק המעיינות – חניון".